اخبار و مقالات

دی 24

نکات بهداشتی و درمانی مراقبت از ناخن

 

بهداشت و مراقبت از ناخن از جمله وظایفی پر اهمیتی است که هر فرد باید آن را جدی بگیرد. زیرا با پاکیزه و سالم نگه داشتن ناخن علاوه بر جلوگیری از مریض شدن ، زیبایی و شادابی را به دست هایتان هدیه می کند. مراقبت های بهداشتی ناخن و پاکیزه نگه داشتن آن ها به رشد سریع تر آن ها هم کمک می کند. اگر که نکات بهداشتی و درمانی مراقب از ناخن ها به خوبی رعایت شوند و ناخن های هر فرد در شرایط ایده آلی باشند ، بسیار زیبا و جذاب به نظر می رسند. علاوه بر اینکه ظاهری بسیار زیبا را به دست هایتان می دهند مقاوم بودن آن ها کمک بسیار زیادی در بسیاری از موارد از جمله بلند کردن اجسام و انجام دادن کاراهای ریزی که فقط با ناخن میسر است می کند.

مواردی که باید درباره ی ناخن بدانید

هر کدام از ناخن های هر فرد به طور طبیعی حدود 3 میلی متر در ماه رشد می کند که تاثیر عواملی چون سن و فعالیت فرد و وراثت را نباید در رشد آن ها نادیده گرفت

رشد ناخن های دست سریع تر از ناخن های پا است و در فصل تابستان هم سریعتر از فصل زمستان رشد می کنند و رشد آن هادر قسمت پنهان آن که ریشه ی ناخن است صورت می پذیرد.

مواد غذایی مفید برای تقویت و مراقبت از ناخن

یکی از روش های بسیار مهم در مراقبت و نگهداری از ناخن خوردن و استفاده از غذاهای مفید و مغذی است که ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین میکند. مواد غذایی شامل برنج قهوه ای ، آجیل ، سویا ، تن ماهی و .. از جمله مهم ترین مواد غذایی هستند که ویتامین های گروه B و زینک و آهن را دارند و برای ناخن ها بسیار مفید و ضروری می باشند.

پروتئین

ناخن ها عمدتا از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده اند که اگر هر فردی روزانه نتواند مقدار لازمی پروتئین را به بدن خود برساند این عامل بر روی ناخن ها تاثیر مستقیمی گذاشته و سبب شکنندگی آن ها می شود. بنابراین یکی دیگر از نکات بهداشتی و درمانی مراقبت از ناخن ها استفاده از مواد غذایی پروتئینی است.

زینک

روی یکی از عناصر بسیار مهم و اساسی است که سلامت و استحکام ناخن ها را تشکیل می دهد بنابراین به کسانی که ناخن های بسیار ضعیف و شکننده ای دارند توصیه می شود که حنما مصرف غذاهایی که دارای میزان قابل ملاحظه ای روی و ویتامین B6 است مانند گوشت قرمز را در برنامه غذایی خود داشته باشند. زیرا کمبود روی در بدن سلامت ناخن را به خطر می اندازد.

چه نکات بهداشتی و درمانی را برای مراقبت از ناخن های خود به کار گیریم؟

1- همانگونه که گفته شد خوردن مواد غذایی سالم و حاوی انواع ویتامین ها به سلامت و زیبایی ناخن ها کمک بسیار زیادی می کند. از این رو از برنامه غذایی متعادل مانند خوردن انواع میوه ها و سبزیجات و حبوبات و گوشت تازه روزانه و به طور معمول استفاده کنید.

2- قرار دادن دست ها در معرض زیاد آب و مواد شیمیایی باعث ضعیف شدن ریشه ی ناخن ها و شکنندگی آن ها می شود لذا خانم هایی که هنگام شستن ظرف های آشپزخانه و نظافت خانه ، با آب و انواع شوینده ها سروکار دارید، به هنگام استفاده از آنها برای حفظ سلامت ناخن های خود حتما از دستکش استفاده کنید.

3- یکی از راه های مهم و اساسی در مراقبت از ناخن این است که همیشه ناخن های خود را تمیز و خشک نگه دارید. با این کار دیگر باکتری ها و قارچ ها بر روی ناخن های شما تجمع نمی کنند و همیشه ناخنی سالم و مقاوم خواهید داشت.

4- صابون ها و مواد شوینده ی قوی باعث خشکی و ترک خوردن ناخن ها می شود لذا برای مراقبت از ناخن های خود هنگام شستن دست هایتان از مواد شوینده ی بسیار ملایم استفاده کنید تا به ناخن هایتان آسیبی وارد نشود.

یکی از راههای بهداشتی و درمانی بسیار مفید و موثر در مراقبت از ناخن ها استفاده کردن از انواع محلول ها و مرطوب کننده های سرشار از مواد مغذی و ویتامین است. زیرا این مرطوب کننده ها ویتامین های لازم را به سطح پوست و همچنین ناخن هایتان می رساند و زیبایی و شادابی آن ها را دوچندان می کند. پس لازم است روزی چند بار دست ها و ناخن های خود را با این مرطوب کننده ها و محلول ها آغشته کنید . به خصوص زمانی که با آب و شوینده ها زیاد سروکار دارد.

تاثیر ناخن گیر بر روی بهداشت و مراقبت از ناخن ها را نمی توان نادیده گرفت. بنابراین برای کوتاه کردن ناخن هایتان از ناخن گیر های سالم و با کیفیتی استفاده کنید که آسیبی به آنها وارد نکند. برای سالم نگه داشتن آن ها یک الی دو بار در هفته ناخن هایتان را کوتاه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

EnglishIran